Školní družina v Muzeu Kroměřížska

První říjnový pátek jsme se s dětmi školní družiny vydali do Muzea Kroměřížska, kde nás čekal velmi zajímavý interaktivní program s názvem „Jak se žije s  handicapem  aneb poznat znamená porozumět“. Již při vstupu do místnosti jsme spatřili nevšední věci – vystavené invalidní vozíky, protézy. Hned nám bylo jasné, že to nebude jen tak obyčejná výstava! Ale to už se nás ujala usměvavá paní průvodkyně a vše nám objasnila. Vysvětlila, co je to handicap, jak se dorozumívají lidé se sluchovou či zrakovou vadou. Ukázala nám kompenzační pomůcky, jež pomáhají vyrovnat se s postižením.
Po zajímavém povídání přišly na řadu praktické ukázky. Se speciálními brýlemi si děti vyzkoušely, jaké to je mít nějakou zrakovou vadu, zkusily si, jak pomoci člověku s postižením, když má nějaký problém. Zjistily také, že pohybovat se na invalidním vozíku není vůbec jednoduché, jak se zdá. Na úplný závěr nám paní průvodkyně dovolila prohlédnout si předměty, které lidé s handicapem používají. Společně jsme si pak ještě přečetli dojemné příběhy a osudy lidí s postižením.
Výstava byla velmi přínosná a zajímavá.
Uvědomili jsme si, že handicapovaní si zaslouží naši úctu a pochopení za to, jak se dokážou poprat s nepřízní osudu.