4 Dub
2017
Posted in: Nezařazené
By    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Loučení se zimou aneb Byla zima mezi náma, ale už je za horama

Loučení se zimou aneb Byla zima mezi náma, ale už je za horama

Starý pohanský zvyk vynášení Moreny a vítání jara se dochoval díky Radě amatérské umělecké činnosti v Kroměříži dodnes. Slaměná figurína představující zimu, smrt a vše neživé se tyčila v čele dětského krojovaného průvodu ve čtvrtek 30. března.  Za doprovodu básniček, říkanek putoval průvod od supermarketu Albert na lávku přes řeku Moravu, kde byla Morena vhozena do vody, aby spolu s ní odplavalo vše, co bránilo příchodu jara – nového života, tepla, sluníčka. Děti z mateřské školy a žáci třídy I, III základní školy speciální se spolu s průvodem účastnili symbolického zahánění zimy a vítání jara. Do vody odhodili skořápky vajíček a přihlíželi folklornímu programu. Spolu s ostatními si pobrukovali:
Buďte páni veselí, na tu smrtnou neděli.
Smrt jsme vám odnesli, nové léto přinesli.

Comments are closed.