2 Dub
2017
Posted in: Nezařazené
By    Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Modré nebe nad hlavou

Modré nebe nad hlavou

,,Chování je komunikace. Změňte prostředí a změní se chování.”
                                                                                                        Lana David, Autism Unites

2. duben je Světovým dnem porozumění autismu. Již poněkolikáté se k němu připojila i naše škola – vždyť děti a žáci s autismem tvoří v naší škole početnou skupinu. Autismus patří mezi nejzávažnější poruchy dětského mentálního vývoje. Jeho záludnost spočívá i v tom, že není vidět. Mnozí autisté jsou pak vnímáni nezasvěceným okolím jako nevychovaní a jejich rodiče jako neschopní. Přitom autismus postihuje základní oblasti, důležité pro soužití s ostatními – komunikaci a sociální chování, děti nerozumí plně tomu, co se děje v jejich okolí. Proto potřebují cílenou pomoc k rozvoji komunikace a sociálních dovedností. Pochopení a podporu okolí si ale zaslouží celá rodina, která o dítě s tímto závažným handicapem pečuje.

V rámci Modrého dne si žáci v jednotlivých třídách naší školy povídali o vzájemném porozumění a respektování druhých, prakticky si procvičovali své komunikační dovednosti – verbální i „obrázkové“ s využitím alternativního komunikačního systému. Ve výtvarném tvoření převládala modrá barva – barva naděje a komunikace. Vytvořené obrázky pak ozdobily plot kolem školy a vyslaly do světa své poselství: „Zkuste porozumět našemu autistickému světu a váš svět potom pro nás bude srozumitelnější.“

Mgr. Lucie Majchráková

Comments are closed.