10 Dub

Doplňková terapie – část pátá

Snoezelen

Ahoj děti,

těšíte se na dnešní den ve škole? ,, Těšíme! Jdeme do Snoezelenu!“

Snoezelen je naše speciálně vybavená multismyslová místnost, která vypadá tak trochu jako z pohádky. Je plná barev, různých světel, vůní, stínů a neobvyklých předmětů různorodých tvarů, materiálů a zvuků netradičních hudebních nástrojů.

Máme spoustu možností. Kam se všichni usadíme?

Nikolka si pohoví na vodní posteli, která ji umožní vnímat své vlastní tělo a přizpůsobí se mu, podpoří a vrátí její samostatný pohyb.

Aničce je příjemně v polohovacím vaku ve tvaru listu, ten je vhodný zejména pro nepohyblivé žáky. Líbí se jí polohování nebo míčkování.

Vláďa se usadí v houpacím křesle, houpací pohyby podporují jeho rovnováhu, pohyby těla, rozvíjí vnímání, poskytují pocit pohodlí a bezpečí.

Honzíkovi se nejvíc líbí světelné efekty, které vytváří zrcadlová koule, světelný koberec nebo sledování bublinkového válce, který mění barvy, mírně vibruje a šumí. Sleduje, jak se ve snoezelenu mění barvy s různou mírou osvětlení.

Tomáš bude nejraději z vodní postele sledovat relaxační pohádku, promítanou projektorem na stěnu místnosti.

I když pobyt v místnosti je určen pro jednotlivce nebo skupiny, my jsme nejraději všichni spolu. Můžeme hrát různhry pro vzájemné poznávání, trénovat přizpůsobení se ostatním. A je nám spolu príma.

Škoda, pobyt ve snoezelenu trvá jen 45 minut. Všem se nám v příjemné atmosféře, navozené světelnou stimulací, teplem, hudbou a dalšími podněty líbí. Něco se naučíme, uvolníme se a zrelaxujeme. Zároveň budeme podněcováni k různým formám pohybu a objevování zvláštností prostředí.

A zazvonil zvonec a pobytu ve Snoezelenu je konec.

Těšíme na další pobyt v naší kouzelné místnosti. Dešťové kapičky si budou notovat s bouřkou, zahrajeme si na sluneční buben a poslechneme si písničky o jarních kytičkách.

A zažijeme si, jak voní jaro. Tak ahoj příště!