Současná škola

Bezbariérová škola je svým posláním přímo určena především pro vzdělávání dětí a žáků s mentálním postižením, včetně souběžného postižení více vadami nebo autismem. Sídlo školy na ulici Františka Vančury se nachází v klidné části místa na okraji sídliště rodinných domků Barbořina, v dosahu MHD.

Objekt je rozložen do tří pavilonů, propojen proskleným koridorem a obklopen rozsáhlou zahradou. První budova prošla v roce 2001 celkovou rekonstrukcí a jsou v ní umístěny všechny třídy základní školy a základní školy speciální. Ve školním roce 2020/2021 proběhla rekonstrukce školní budovy, části B a C. V této části najdeme 2 třídy mateřské školy, cvičebnu, tělocvičnu, cvičnou kuchyňku, dílnu, pracovny SPC a jídelnu – výdejnu.

Organizace výuky je přizpůsobena dětem podle jejich individuálních potřeb. Škola rodinného typu je přirozeným prostředím, ve které jsou vzdělávány děti a žáci s různou mírou mentálního postižení v kombinaci souběžného postižení nebo autismu.
Ve 12 třídách, z toho 2 třídy MŠ, 2 třídy základní školy a 8 tříd základní školy speciální, je vzděláváno celkem 80 dětí a žáků, v každé z nich pracují souběžně dva až tři pedagogové (učitel/ka,asistent/ka pedagoga). Místnosti jsou světlé, členěné na část pracovní a relaxační, prostředí tříd včetně pomůcek je vysoce individualizované potřebám dětí a žáků.
Počet hodin věnovaný jednotlivým předmětům – výchovám je dán učebním plánem příslušného vzdělávacího programu. Pro většinu žáků školy je zpracován individuální vzdělávací plán, z předmětů speciálně pedagogické podpory (prostorová orientace) a ze speciální pedagogické podpory (logopedická, somatopedická, tyflopedická) nebo z předmětů. Žáci základní školy mají výuku členenu do tematických bloků s respektováním zásad psychohygieny a individuálního přístupu. Pro děti v mateřské škole je práce podle individuálního vzdělávacího plánu samozřejmostí.

Základní metoda práce: Metoda strukturovaného učení

Činnosti školy se realizují v předškolním (mateřská škola), základním (základní škola) a zájmovém vzdělávání, ve speciálně pedagogickém poradenství a stravování.
Zájmové vzdělávání poskytované aktivitami školní družiny vhodně doplňují rozsáhlou nabídku akcí školy pro veřejnost. Z těch tradičních: Den otevřených dveří, tvořivé dílny s rodiči, jarmark, Vernisáž výtvarných prací, výstavy a prezentace školy na sportovních a výtvarných soutěžích, divadelní představení Divadelního souboru Korálek na různých místech Kroměříže a okolí.

Dokumenty školy:
Vzdělávací programy jednotlivých typů škol a školských zařízení.

Partnerství:
Školská rada
Spolek Korálky Kroměříž, z. s.